Do uszczelniania różnego typu powierzchni oraz w formie materiału izolacyjnego stosuje się piankę poliuretanową. Potocznie nazywana jest pianką budowlaną. Charakterystyczne dla tego materiału jest to, że po kontakcie z powietrzem wchodzi z nim w interakcję i znacznie zwiększa swoją objętość. Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju pianki, które różnią się parametrami technicznymi, właściwościami oraz potencjałem zastosowania.
Pianki budowlane znajdują szerokie zastosowanie w codziennych pracach wykończeniowych i budowlanych. Wykorzystuje się je m.in. podczas montażu drzwi, okien czy też przy izolacji elewacyjnej. Ze względu na swoje właściwości, pianka tego typu jest też popularnym wyborem przy wypełnianiu szczelin przy oknach dachowych, parapetach, progach i kominach. Dobre właściwości izolacyjne sprawiają, że właściwe zastosowanie pianki uszczelniającej korzystnie wpływa na zminimalizowanie strat ciepła w nieruchomości.
Materiał ten można dzielić ze względu na kilka kryteriów. Ze względu na ilość składników wyróżnia się piankę jednoskładnikową lub dwuskładnikową. Ta pierwsza jest dużo prostsza w użytkowaniu, jednak charakteryzuje się gorszymi parametrami technicznymi. Dla odmiany pianka dwuskładnikowa jest trudniejsza w eksploatacji, jednak pozostaje przy tym zdecydowanie trwalsza
Drugi podział wskazuje na to, czy pianka jest zamkniętokomórkowa, czy otwartokomórkowa. Ten pierwszy typ jest zdecydowanie bardziej odporny na działanie wilgoci oraz charakteryzuje się dobrymi właściwościami akustycznymi i termicznymi. W związku z tym pianka zamkniętokomórkowa będzie lepszym wyborem w ramach uszczelniania i sprawdzi się również w stosowaniu zewnętrznym. Pianki otwartokomórkowe są dobrym izolatorem do stosowania wewnątrz. Jeszcze inny podział wskazuje na to, o ile materiał zwiększa swoją objętość po kontakcie z powietrzem. Tu do wyboru pozostają pianki niskoprężne i wysokoprężne. W przypadku trudno dostępnych miejsce rekomenduje się stosowanie pianki montażowej wysokoprężnej, ponieważ zdecydowanie lepiej dotrze ona do najdalszych zakamarków. Korzysta się z niej m.in. przy futrynach okiennych i innych miejscach, gdzie może dochodzić do strat ciepła i warto temu zapobiec.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl