Z czego wykonać ściany działowe?

Ściany działowe nie tylko wyznaczają poszczególne pomieszczenia w domu, ale także wspomagają jego izolacyjność cieplną. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie mieszkańcom prywatności oraz ciszy.


Pod względem izolacji akustycznej na ściany wewnętrzne idealnie sprawdzi się beton komórkowy lub pustaki ceramiczne. Warto także pomyśleć o aspektach praktycznych, takich jak zawieszenie na ścianach cięższych przedmiotów czy wiercenie otworów. W pierwszej kolejności sprawdźmy jakie materiały stosowane są do budowy ścian działowych oraz czym się charakteryzują.


Siła betonu komórkowego

Jego izolacyjność akustyczna może być gorsza niż np. ceramiki, jednak jest on bardziej elastyczny i łatwo tnie się wykonane z niego elementy. Dzięki temu bez trudu przygotujemy, np. miejsca na przewody instalacyjne. Z betonowych bloczków ściany powstają szybko oraz bezproblemowo. Małą zdolność do tłumienia dźwięków można poprawić pokrywając ścianę tynkiem lub płytami gipsowo-kartonowymi. Cegły lub płytki z betonu komórkowego doskonale sprawdza się także na ściankach dekoracyjnych.


Ciężka ceramika

Ściany wykonane z ceramiki poryzowanej są masywne i odporne na uszkodzenia, dlatego bez problemu zawiesimy na nich np. ciężkie szafki, półki czy duże lustra i obrazy. Zazwyczaj ściany ceramiczne wymagają dodatkowego tynkowania gipsem. Ceramika spełnia standardowe wymagania izolacyjności akustycznej, dlatego w przypadku takich pomieszczeń jak toaleta czy kuchnia warto zastosować dodatkowe wyciszenie.


Nowoczesne silikaty

Ściany murowane z silikatów są ciężkie i odporne na uszkodzenia, co sprzyja zawieszaniu na nich ciężkich przedmiotów. Ponadto charakteryzują się bardzo dobrą izolacją akustyczną. Ścian nie trzeba wykańczać tynkiem, a budowa poszczególnych bloczków powala na ukrycie nich przewodów instalacyjnych.


Lekka płyta gipsowa

Płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe mocuje się na specjalnym stalowym rusztowaniu i wypełnia wełną mineralną. To niezwykle szybki i czysty sposób montażu, nie wymagający dodatkowych zabiegów. Po zainstalowaniu ściany można malować, a w razie potrzeby łatwo zdemontować. Pomimo lekkości dobrze radzą sobie z dźwiękami, jednak bez dodatkowego wzmocnienia nie zawiesimy na nich cięższych przedmiotów.


Szklana ściana

Ciekawym pomysłem są szklane pustaki, które wprowadzają do pomieszczenia wyjątkowy efekt. To idealne rozwiązanie w miejscach, w których konieczny jest dopływ światła. Pustaki dobrze tłumią dźwięki i występują w różnych kolorach oraz wzorach. Do montażu tego typu ścianek używa się tradycyjnej zaprawy cementowej. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią

Stalowe pręty umieszczane w spoinach.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja (K.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.