Zgodnie z prostą definicją instalacja elektryczna to zespół elementów, które wzajemnie ze sobą współpracują. To elementy elektryczne, które mają napięcie znamionowe do 1000 V prądu przemiennego i 1500 V prądu stałego oraz są ze sobą odpowiednio skonfigurowane. Podstawowym zadaniem instalacji elektrycznej jest doprowadzenie prądu z sieci rozdzielczej do poszczególnych odbiorników w nieruchomości. Dobrej jakości system jest nie tylko wydajny, ale również bezpieczny w użytkowaniu i minimalizuje ryzyko wystąpienia ewentualnych zwarć, przepięć i zagrożenia pożarowego.
Skala rozbudowania domowej instalacji elektrycznej może być bardzo różna. Zależy to przede wszystkim od typu nieruchomości, jej rozmiarów oraz przeznaczenia. Standardowo w skład całego układu wchodzą takie elementy jakm.in.: osprzęt elektrotechniczny niskiego napięcia, aparaty i urządzenia, złącza elektryczne, linie elektroenergetyczne z przyłączami, rozdzielnice elektryczne, obwody rozdzielcze i odbiorcze, łączniki, urządzenia ochrony przed porażeniem i przepięciami i inne zabezpieczenia.
Standardowo instalacje elektryczne wykorzystywane w domach jednorodzinnych to instalacje oświetleniowe. Odpowiadają one za zasilanie w energię elektryczną: gniazdek wtyczkowych, urządzeń grzejnych, podgrzewaczy wody oraz elektrycznych źródeł światła. Ponadto w domach jednorodzinnych stosuje się instalacje siłowe, które wykorzystywane są m.in. do podłączania do nich odbiorników o większej mocy, w tym m.in. płyt indukcyjnych. Ze względu na charakter czasowy danego systemu, wyróżnia się instalacje tymczasowe (tzw. prowizoryczne) oraz instalacje stałe.
Inne ważne rodzaje instalacji elektrycznych mających zastosowanie w domach jednorodzinnych to:
Za ich wykonanie powinien odpowiadać doświadczony specjalista, który posiada niezbędne uprawnienia. Wszystko po to, aby przygotowany system był bezpieczny w użytkowaniu. Zadbaj o to, a poprawi się komfort Twojego codziennego życia. W domach pasywnych instalacja elektryczna może być zasilana w prąd pozyskiwany w ramach odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji fotowoltaicznej lub przydomowej elektrowni wiatrowej.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl