Zgodnie z krótką definicją instalacja elektryczna w budynku jednorodzinnym to urządzenia, które są ze sobą połączone za pomocą przewodów zasilających je w prąd. Elementami takiej instalacji są m.in. gniazdka elektryczne, wypusty przyłączeniowe czy też łączniki światła. Od jakości wykonania tego systemu zależą bezpieczeństwo eksploatacji nieruchomości oraz komfort domowników. W związku z tym projekt powinien być bezpośrednio dopasowany do domu, a za realizację powinien odpowiadać doświadczony specjalista z niezbędnymi uprawnieniami. Warto zadbać o to już na etapie budowy domu, ponieważ modernizacja instalacji elektrycznej zazwyczaj wiąże się ze sporym nakładem finansowym.
Jest kilka podstawowych elementów budowy domowej instalacji elektrycznej. Poniżej w kilku zdaniach opisano ich charakterystykę oraz rolę, jaką pełnią w całym układzie.
Sercem układu jest rozdzielnica główna, która nazywana jest również tablicą rozdzielczą. To od niej w dużej mierze zależy prawidłowa praca instalacji elektrycznej. W rozdzielnicy znajdują się elementy sterujące oraz zabezpieczające, w tym m.in.: wyłączniki różnicowo-prądowe, wyłączniki nadmiarowe do obwodów elektrycznych, ograniczniki, sterowniki, mierniki zegarowe i lampki sygnalizacyjne. Skala rozbudowania tablicy rozdzielczej zależy od wielkości instalacji elektrycznej.
Kolejnym elementem systemu są przewody elektryczne. To one odpowiadają za poprowadzenie energii elektrycznej do danego miejsca odbioru. Przewody elektryczne składają się na poszczególne obwody, w tym m.in.: gniazd wtyczkowych łazienkowych, gniazd wtyczkowych kuchennych, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenie czy też elektryczne oświetlenia.
Na końcu obwodu znajdują się gniazda wtykowe i łączniki światła. Do tych pierwszych podłącza się urządzenia elektryczne, które pobierają prąd z układu. Łączniki światła odpowiadają za włączanie i wyłączanie obwodu oświetleniowego.
Oczywiście instalacja elektryczna musi zawierać niezbędne zabezpieczenia. To elementy ochrony, które zabezpieczają układ przed zwarciami i przepięciami. Zaliczane są do nich: wyłączniki prądowe, wyłączniki różnicowo-prądowe i ograniczniki przepięć.
Wszystkie elementy układu powinny charakteryzować się wysoką jakością wykonania. Ponadto należy je właściwie połączyć, aby zadbać o bezpieczną eksploatację nieruchomości. Właśnie dlatego instalacja elektryczna powinna być wykonywana przed eksperta z niezbędnymi uprawnieniami i doświadczeniem.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja portalu www.pasywny-budynek.pl [Ł.G.].
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.