Jakie są rodzaje instalacji elektrycznej?

Jednym z kluczowych elementów infrastruktury budynku jest instalacja elektryczna. Tym mianem określa się zespół połączonych ze sobą urządzeń elektrycznych, które spełniają określone funkcje oraz charakteryzują się określonymi parametrami. Instalacje elektryczne podlegają podziałowi ze względu na ich napięcie, pełnioną funkcję czy też rodzaj montażu. Poniżej dowiesz się tego, czym dokładnie jest instalacja elektryczna oraz jakie jej rodzaje wyróżniamy. 

Instalacja elektryczna – co to takiego?

Instalację elektryczną można scharakteryzować za pomocą prostej definicji. Zgodnie z nią są to urządzenia elektryczne wraz z osprzętem elektrotechnicznym, które są ze sobą połączone i skoordynowane. W związku z tym w skład instalacji wchodzą m.in.: rozdzielnice, linie elektroenergetyczne z przyłączami, obwody rozdzielcze i odbiorcze, urządzenia ochrony, łączniki i zabezpieczenia. Od jakości wykonanej instalacji zależy bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości i eksploatowanych w niej urządzeń elektrycznych. To elementy systemu odpowiadają za zasilanie w energię elektryczną sprzętów domowych. 

Podstawowe rodzaje instalacji elektrycznych 

Obecnie przyjmuje się kilka podstawowych podziałów instalacji elektrycznych, które różnią się w zależności od przyjętego kryterium. Poniżej przedstawiono wybrane z nich. 

Podział ze względu na rodzaj zasilanych odbiorników 

Podstawowy podział dzieli instalacje elektryczne na oświetleniowe i siłowe. Te pierwsze stanowią podstawowy system, który stosowany jest m.in. w gospodarstwach domowych i małych obiektach usługowych. W skład instalacji oświetleniowej wchodzą m.in.: obwody gniazd wtyczkowych, obwody zasilające elektryczne źródła światła, obwody dla urządzeń grzejnych itd. Systemy siłowe spotyka się m.in. w przemyśle i rolnictwie. Odpowiadają za zasilanie silników i profesjonalnych maszyn przemysłowych. 

Podział ze względu na napięcie

W domach jednorodzinnych wyróżniamy instalacje wysokonapięciowe i niskonapięciowe. Te pierwsze mogą mieć napięcie 400V i 230V i zasilają energią elektryczną większość urządzeń elektrycznych w budynku. Niskonapięciowe instalacje przeznaczone są do systemów bezpieczeństwa (np. monitoring, alarm) oraz automatyki domowej w ramach rozwiązań typu smart home. 

Podział ze względu na miejsce występowania

Ze względu na miejsce występowania instalacji dzielimy je na:

  • nieprzemysłowe (budynki jednorodzinne, budynki wielorodzinne, obiekty usługowe, budynki użyteczności publicznej);
  • przemysłowe (zakłady przemysłowe);
  • rolnicze (gospodarstwa rolne, obiekty hodowlane i ogrodnicze). 

Podział ze względu na technikę montażu

Trzeci z popularnych podziałów wskazuje na technikę montażu instalacji elektrycznej w domu. Zgodnie z nim wyróżnia się instalacje: wtynkową, nadtynkową i podtynkową. O konieczności i potencjale zastosowania wybranej z nich decyduje projektant. Za każdym razem parametry instalacji powinny być dopasowane do specyfiki budynku oraz realnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo eksploatacji nieruchomości. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja portalu www.pasywny-budynek.pl [Ł.G.].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.