Klimatyzacja w domu pasywnym 

Budownictwo pasywne charakteryzuje się rygorystycznymi normami w zakresie zużycia energii elektrycznej. W tego typu domach wciąż możliwe jest zastosowanie klimatyzacji, jednak przy wyborze urządzenia należy dokładnie zapoznać się z jego parametrami. Wszystko po to, aby spełniało ono wymagania efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Sprawdź, jak wybrać dobry klimatyzator do domu pasywnego. 

Jaki klimatyzator w domu pasywnym?

Wybór klimatyzatora do domu pasywnego należy poprzedzić dobrą analizą. Urządzenie to powinno spełniać najwyższe standardy w zakresie efektywności energetycznej. Tego typu klimatyzatory charakteryzują się wysokim wskaźnikiem SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) lub EER (Energy Efficiency Ratio). Odpowiednio dobrane urządzenie ułatwi obniżenie temperatury w trakcie letnich upałów oraz pomoże domowników w utrzymaniu komfortu termicznego. Wybrane modele posiadają dedykowaną funkcję ogrzewania, co sprawdza się w domach jednorodzinnych w okresie, gdy nie włącza się jeszcze podstawowego systemu ogrzewania. Ponadto nowoczesne klimatyzatory często mają funkcje i filtry, które pomagają w kontrolowaniu wilgotności powietrza czy też czyszczenia go z pyłków i innych zanieczyszczeń. Aby zmniejszyć pobór energii z sieci, warto system klimatyzacji połączyć z instalacją fotowoltaiczną. To częsty wybór właścicieli domów pasywnych. 

Sposoby chłodzenia wspierające klimatyzacje w budownictwie pasywnym 

W przypadku posiadania klimatyzacji w domu pasywnym, warto korzystać z niej bardzo odpowiedzialnie. Aby zredukować zużycie energii, rekomenduje się ograniczanie naturalnych zysków cieplnych z otoczenia. Polega to m.in. na zasłanianiu okien w dzień, aby wnętrze domu nie nagrzewało się promieniami słonecznymi. W tym celu stosuje się m.in.: rolety, markizy czy żaluzje. Jednocześnie należy zachować przy tym balans, ponieważ kluczem jest stworzenie sytuacji, w której można korzystać ze światła dziennego (kosztem sztucznego), a wnętrza się przesadnie nie nagrzewają.

Jakie systemy chłodzące stosuje się w domach pasywnych?

Na co dzień w budownictwie pasywnym stosuje się różnego rodzaju systemy chłodzące, które pomagają w utrzymaniu optymalnej temperatury. Podstawą jest wentylacja mechaniczna, która często wzbogacona jest o system rekuperacji, czyli system do odzysku energii z pomieszczeń. Kolejnym wyborem są systemy pomp ciepła, które mogą służyć zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia budynku. Warto rozważyć różne możliwości pod kątem nieruchomości, aby dokonać właściwego wyboru systemu chłodzenia do domu pasywnego. 

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl