Co do zasady systemy przeciwpożarowe stosowane w domach stawianych w technologii tradycyjnej, energooszczędnych oraz pasywnych nie różnią sią. System taki jest zestawem starannie dobranych elementów, które wzajemnie uzupełniają swoje działanie. Podstawę stanowią tu urządzenia wykrywające zagrożenie pożarem oraz urządzenia sygnalizujące wystąpienie zagrożenia. Tak wygląda to w dużym skrócie. Podstawowe domowe systemy ppoż powinny znajdować się w każdym budynku mieszkalnym oraz wykorzystywanym komercyjnie.
Kompleksowy domowy system przeciwpożarowy składa się z kilku podstawowych elementów. Wśród nich są detektory dymu. Ich zadaniem jest wykrywanie dymu, który powstaje w trakcie pożaru. Te niewielkie urządzenia powinny być umieszczone w każdym pomieszczeniu. Jeżeli detektor wykryje obecność dymu, to błyskawicznie przesył impuls do centrali alarmowej i uruchamia sygnalizator. Ten ostatni odpowiada za powiadomienie domowników o wystąpieniu zagrożenia. Standardowo sygnalizator generuje sygnały dźwiękowy i świetlny. Dodatkowo rekomenduje się stosowanie detektorów gazu i tlenku węgla. Te urządzenia są w stanie z odpowiednim wyprzedzeniem zaalarmować domowników o występowaniu wysokiego stężenia trujących gazów. To o tyle ważne, że gazy te zabijają po cichu. Jeżeli w swoim domu posiadasz kocioł gazowy lub inny kocioł na paliwa kopalne, to koniecznie uwzględnij ten rodzaj detektorów w projekcie. W ramach systemu stosuje się również czujniki zalania. Te wykrywają obecność wody na posadzce i informują domowników o zalaniu. To ważne, ponieważ woda może doprowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej i wywołać groźny w skutkach pożar. Wszystkie te detektory łączy się z centralą alarmową, która stanowi serce całej instalacji.
W każdym domu występuje ryzyko pożaru. Dotyczy to także budynków stawianych w standardzie pasywnym. W związku z tym warto zainwestować w dobrej jakości system przeciwpożarowy, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Gdy dojdzie do pożaru, to każda sekunda ma znaczenie. Dobry system może uratować życie domowników. Za jego projekt i wykonanie powinien odpowiadać doświadczony specjalista.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl