Wszystko, co musisz wiedzieć o wentylacji, rekuperacji w domu pasywnym

Budowa domu pasywnego wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jest to związane z tym, że tego typu obiekty muszą spełniać rygorystyczne normy w zakresie zużycia energetycznego. Właśnie dlatego poszczególne układy i instalacje muszą być wykonywane z najwyższej jakości materiałów. Tam, gdzie to możliwe, warto redukować zużycie energii oraz stosować jej odzyskiwanie. Świetnym tego przykładem jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Sprawdź, co da Ci w domu pasywnym. 

Dlaczego efektywna wymiana powietrza jest tak ważna?

Każdy budynek mieszkalny powinien być wyposażony w wysokiej jakości i wydajną wentylację. To ten układ odpowiada za jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Zadaniem wentylacji jest wymiana zużytego oraz wtłaczanie do pomieszczeń świeżego powietrza. W ten sposób kontroluje się nie tylko jego jakość, ale również wilgotność. Przekłada się to nie tylko na lepsze samopoczucie domowników, ale również na poprawę ich kondycji zdrowotnej oraz zminimalizowanie ryzyka występowania chorób układu oddechowego. Nieefektywna wentylacja może prowadzić do powstawania szkodliwych pleśni i grzybów. 

Odzyskiwanie ciepła z wentylacji, czyli rekuperacja

W budownictwie pasywny dużą wagę przykłada się do odzyskiwania energii cieplnej. Właśnie dlatego standardem jest wykorzystywanie systemów wentylacji z rekuperatorami. Tego typu układ mechaniczny pozwala na regulowanie parametrów pracy wentylacji w zależności od pory roku, warunków atmosferycznych i potrzeb domowników. Ponadto w całym procesie odzyskiwana jest energia cieplna. W standardowym układzie jest ona wydalana na zewnątrz budynku. Po zastosowaniu rekuperatora możliwy jest jej częściowy odzysk i ponowne wykorzystanie m.in. do podgrzewania wody ciepłej czy też w systemach grzewczych. To jeden ze sposobów na redukcję zużycia energetycznego w nieruchomości i dostosowanie jej do standardów budownictwa pasywnego.

Jak wybrać system rekuperacji do domu pasywnego?

Aby cały układ działał sprawnie, należy odpowiednio dobrać system rekuperacji i wentylacji do danego domu pasywnego. Pod uwagę bierze się przynajmniej kilka podstawowych czynników. Bardzo duże znaczenie ma typ konstrukcji budynku oraz jego kubatura. Na tej podstawie dobiera się moc układu wentylacji oraz rekuperatora. Ważne są również: wielkość urządzenia, parametry przepływu powietrza oraz rodzaj zastosowanych filtrów. Na rynku dostępne są systemy samodzielne oraz takie, które łączy się z innymi urządzeniami wentylacyjnymi. Warto określić realne potrzeby nieruchomości związane z wymianą powietrza oraz wybrać system, którego parametry są odpowiednio wyższe. W ten sposób zachowa się bezpieczny bufor. Inwestycja w wentylację mechaniczną z rekuperatorem pozwoli Ci zadbać o odpowiednią jakość powietrza oraz oszczędności. Odzyskiwanie ciepła prowadzi do obniżenia rachunków eksploatacyjnych i poprawy komfortu codziennego życia domowników.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl