Podstawowym aktem prawnym, który reguluje kwestię projektowania i wykonywania przydomowych oczyszczalni ścieków, jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. Wskazuje ono bezpośrednio, jakie warunki należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub ziemi ścieków m.in. z przydomowej oczyszczalni. Przepisy te mają zastosowanie także dla wprowadzania do wód lub ziemi wód roztopowych i opadowych. Aspekt czystości ścieków został uregulowany w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 18 listopada 2014 roku.
Pierwszy dylemat pojawia się na etapie analizy tego, jakie kwestie formalne musi spełnić inwestor. Jeżeli przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie miała wydajność do 7,5 m3/d, to wystarczy zgłoszenie do urzędu o zamiarze wykonania takiego obiektu. Tak samo wygląda to w przypadku zbiorników bezodpływowych o pojemności do 10 m3.
Inwestorzy prywatni wprowadzający do środowiska ścieki w ilości do 5 m3, nie są zobowiązani do ubiegania się o pozwolenie wodnoprawne wprowadzenie ścieków do środowiska. Wymóg ten pojawia się w przypadku przekroczenia 5 m3 oraz w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków zlokalizowanych na działkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. Wówczas niezbędne jest ubieganie się o stosowne pozwolenie wodnoprawne.
Dostępne są różne rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków. Determinują one to, jakie są wymagania wodnogruntowe dla tego typu instalacji. Wygląda to następująco:
Ponadto w przepisach wymieniono szereg innych norm, które należy spełnić. To m.in. minimalne odległości wybranych obszarów od elementów przydomowej oczyszczalni ścieków. Inwestor powinien dokładnie się z nimi zapoznać, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z ekspertem. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to ekologiczny wybór, który dobrze sprawdza się w budownictwie energooszczędnym, pasywnym lub tradycyjnym. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej, niezbędne jest jednak zweryfikowanie, czy jesteś w stanie spełnić normy wymienione w przepisach i dotyczące tego typu obiektów.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl