Jaki warunki musi spełniać przydomowa oczyszczalnia ścieków 

Myślisz o inwestycji w przydomową oczyszczalnię ścieków? Zanim się na to zdecydujesz, musisz dowiedzieć się dokładnie, jakie warunki musi spełniać tego typu obiekt. Zostało to uregulowane w przepisach prawnych. Inwestor musi się do nich zastosować, aby przygotowana instalacja spełniała najwyższe standardy bezpieczeństwa i normy środowiskowe. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce. 

Akt prawny regulujący kwestię przydomowych oczyszczalni ścieków

Podstawowym aktem prawnym, który reguluje kwestię projektowania i wykonywania przydomowych oczyszczalni ścieków, jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. Wskazuje ono bezpośrednio, jakie warunki należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub ziemi ścieków m.in. z przydomowej oczyszczalni. Przepisy te mają zastosowanie także dla wprowadzania do wód lub ziemi wód roztopowych i opadowych. Aspekt czystości ścieków został uregulowany w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 18 listopada 2014 roku. 

Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

Pierwszy dylemat pojawia się na etapie analizy tego, jakie kwestie formalne musi spełnić inwestor. Jeżeli przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie miała wydajność do 7,5 m3/d, to wystarczy zgłoszenie do urzędu o zamiarze wykonania takiego obiektu. Tak samo wygląda to w przypadku zbiorników bezodpływowych o pojemności do 10 m3. 

Co z odprowadzaniem ścieków do środowiska?

Inwestorzy prywatni wprowadzający do środowiska ścieki w ilości do 5 m3, nie są zobowiązani do ubiegania się o pozwolenie wodnoprawne wprowadzenie ścieków do środowiska. Wymóg ten pojawia się w przypadku przekroczenia 5 m3 oraz w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków zlokalizowanych na działkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. Wówczas niezbędne jest ubieganie się o stosowne pozwolenie wodnoprawne.

Parametry wodnogruntowe

Dostępne są różne rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków. Determinują one to, jakie są wymagania wodnogruntowe dla tego typu instalacji. Wygląda to następująco:

  • oczyszczalnie z drenażem rozsączającym - wymagane dobre lub średnio przepuszczalne gleby, duża działka i minimum 1,5 metra odległości od poziomu wód gruntowych;
  • oczyszczalnie hydrobotaniczne - wymagana dobra przepuszczalność gleby i duża działka;
  • oczyszczalnie biologiczne - wymagana dobra przepuszczalność gleby i mała działka. 

Inne normy

Ponadto w przepisach wymieniono szereg innych norm, które należy spełnić. To m.in. minimalne odległości wybranych obszarów od elementów przydomowej oczyszczalni ścieków. Inwestor powinien dokładnie się z nimi zapoznać, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z ekspertem. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to ekologiczny wybór, który dobrze sprawdza się w budownictwie energooszczędnym, pasywnym lub tradycyjnym. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej, niezbędne jest jednak zweryfikowanie, czy jesteś w stanie spełnić normy wymienione w przepisach i dotyczące tego typu obiektów. 

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl