Wszystko, co powinieneś wiedzieć o przydomowej oczyszczalni ścieków

Przy budowie domu jednorodzinnego bardzo ważne jest to, jak odprowadzane będą z niego ścieki. Nie zawsze możliwe jest podłączenie się do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Alternatywą jest wybudowanie szamba lub zdecydowanie się na przydomową oczyszczalnię ścieków, która jest ekologicznym rozwiązaniem. W tym artykule sprawdzimy, czym dokładnie jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, jak działa i co jeszcze warto o niej wiedzieć. 

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

W dużym skrócie przydomowa oczyszczalnia ścieków to system, który odpowiada za odbieranie ścieków z nieruchomości, ich gromadzenie, oczyszczanie i dalsze przetworzenie. Dzięki temu w sposób ekologiczny można neutralizować ścieki generowane przez domowników. Oczyszczona woda z tego typu instalacji bez przeszkód może być oddawana do środowiska naturalnego. 

Obecnie wyróżnia się kilka podstawowych typów systemów przydomowych oczyszczalni ścieków:

  • roślinna oczyszczalnia ścieków;
  • drenażowa oczyszczalnia ścieków;
  • biologiczna oczyszczalnia ścieków.

 

Wybór zależy od charakterystyki nieruchomości, możliwości przestrzennych działki oraz budżetu inwestora. Zachęcamy do sprawdzenia różnych możliwości oraz do wybrania rozwiązania szytego na miarę. W tym obszarze warto skonsultować się ze specjalistą. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to ekologiczne rozwiązanie rekomendowane w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych. 

Czy inwestycja ta wymaga pozwolenia na budowę?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przy budowie przydomowej oczyszczalni ścieków o dobowej przepustowości nieprzekraczającej 7,5 m3, właściciel nie ma obowiązku ubiegania się o pozwolenie na budowę. W takiej sytuacji wystarczające będzie dokonanie zgłoszenia zamiaru budowy tego typu obiektu we właściwym urzędzie gminy lub starostwie powiatowym. Takie zgłoszenie należy złożyć nie później niż na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy budowlanych. Dodatkowego pozwolenia wymaga sytuacja, w której oczyszczona woda odprowadzana jest poza teren należący do właściciela (np. do rzeki, rowu melioracyjnego). Jeżeli dobowa przepustowość instalacji przekracza 7,5 m3, to niezbędne jest ubieganie się o pozwolenie na budowę. 

Jak to działa?

Zastanówmy się nad tym, jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków. Bez względu na to, jaki jej rodzaj wybierzesz, specyfika działania systemu będzie bardzo podobna. Ścieki poddawane są procesom beztlenowym i tlenowym. W procesach beztlenowych bakterie oraz zjawiska fizyczne sedymentacji i floatacji prowadzą do fermentacji osadu i rozłożenia go na proste związki rozpuszczalne w wodzie, oraz nierozpuszczalne sole mineralne. Następnie płynne ścieki są oczyszczane w warunkach tlenowych, gdzie dochodzi do neutralizacji szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń. Tak oczyszczona woda oddawana jest do środowiska naturalnego. Przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą być bardzo wydajne, a zasada ich działania jest relatywnie prosta. Warto zapoznać się ze specyfiką tego typu obiektu i rozważyć inwestycję w niego przy własnym domu. Oczywiście powinno to być dobrze skalkulowane finansowo. Najlepiej skonsultować swoje założenia z ekspertem branżowym.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl