Czym jest instalacja c.w.u.?

Podczas projektowania i budowy domu często spotykamy się ze skrótem c.w.u. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, czym jest instalacja c.w.u. Skrót ten pochodzi od ciepłej wody użytkowej i wskazuje na to, że w ten sposób określa się system elementów odpowiadających za podgrzanie i dostarczenie wody do punktów odbioru. W tym artykule sprawdzimy, czym jest c.w.u. oraz co w chodzi w zakres instalacji. 

Instalacja c.w.u. – co to jest?

Jak już wspomniano, skrót c.w.u. pochodzi od ciepłej wody użytkowej. Instalacja tego typu odpowiada za podgrzanie wody do pożądanej temperatury, a następnie dostarczenie jej do punktu odbioru. W budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym obejmuje to dostarczanie ciepłej wody do kranów i baterii w kuchni oraz łazience. Ciepła woda użytkowa to woda, która znajduje się w instalacji i przeznaczona jest do użytku. Po odkręceniu kranu zimna woda przepływa przez instalację i jest podgrzewana do pożądanej temperatury. Następnie płynie do kranu, gdzie jest użytkowana. Standardowo jej temperatura wynosi około 45-60 stopni. W sporadycznych przypadkach możliwe jest jej podgrzanie nawet do temperatury 70 stopni. Dzieje się tak wtedy, gdy niezbędna jest dezynfekcja termiczna. Jednocześnie woda musi spełniać wymogi stawiane wodzie pitnej i wodzie przeznaczonej na cele użytkowe. Przy budownictwie wielorodzinnym, czyli tradycyjnych blokach, za dostarczenie c.w.u. do mieszkań odpowiada administracja. W przypadku budownictwa jednorodzinnego musi zadbać o to inwestor. 

 

Co wchodzi w zakres instalacji c.w.u. dla domu jednorodzinnego?

Wzorcowo zaprojektowana instalacja ciepłej wody użytkowej dla domu jednorodzinnego składa się z kilku kluczowych elementów. Oczywiście skala jej rozbudowania zależy od indywidualnych potrzeb właściciela budynku oraz specyfiki nieruchomości. Właśnie dlatego za każdym razem powinno się przygotować indywidualny projekt instalacji. Do podstawowych elementów schematu należą: podgrzewacz przepływowy, pompa cyrkulacyjna, sterownik pompy, zasobnik ciepłej wody, termostat, wymiennik ciepła, przewód powrotny, rury doprowadzające i odprowadzające wodę. Oczywiście w zależności od typu instalacji, źródła ciepła oraz potrzeb właściciela budynku, w projekcie uwzględnia się dodatkowe elementy i akcesoria. Wśród nich znajdują się m.in.: materiały izolacyjne do rur, urządzenia do zmiękczania wody czy też testery twardości wody. Za wykonanie projektu instalacji i samej instalacji c.w.u. powinien odpowiadać doświadczony specjalista. Wpłynie to na wzrost efektywności i bezpieczeństwa eksploatacji systemu ciepłej wody użytkowej w budynku.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl