Stacje ładowania pojazdów- co o nich wiesz ? 

Zakup elektrycznego samochodu należy odpowiednio przemyśleć. Pod uwagę należy wziąć nie tylko koszty zakupu, ale również eksploatacji pojazdu. Uzupełnianie energii w samochodzie odbywa się w dedykowanych stacjach ładowania. Obecnie wiele osób decyduje się na zakup takiej stacji do domu i połączenie jej z instalacją fotowoltaiczną. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć. 

Czym jest stacja ładowania pojazdów?

Jak sama nazwa wskazuje, stacja ładowania pojazdów to miejsce, w którym ładuje się samochody o napędzie elektrycznym. Stanowisko takie musi być wyposażone w ładowarkę, która zasilana jest prądem z sieci energetycznej lub własnej instalacji prądotwórczej. W ostatnich latach w Polsce pojawia się coraz więcej tego typu stacji, co jest związane bezpośrednio ze wzrostem popularności aut elektrycznych. Znajdziemy je zarówno na stacjach paliwowych, parkingach, jak i w centrach handlowych. 

 

Podstawowy podział tego typu urządzeń obejmuje:

  • ładowarki przydomowe;
  • wolne ładowarki AC;
  • szybkie ładowarki;
  • superszybkie ładowarki DC. 

 

Każda z nich ma nieco inną charakterystykę i potencjał użytkowy. Przy inwestycji w ładowarkę na własny użytek należy sprawdzić modele przydomowe. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stacji ładowania?

Zakup stacji ładowania pojazdów do domu należy poprzedzić dobrą analizą. Pod uwagę bierze się kilka czynników, w tym przede wszystkim:

  • moc przyłączeniową domowej instalacji;
  • rezerwę mocy;
  • ilość faz;
  • przewody zasilające rozdzielnię i ich przekrój;
  • maksymalną moc ładowania pojazdu;
  • posiadają infrastrukturę w garażu lub innym miejscu, gdzie ma powstać stacja. 

Oczywiście przed zakupem i montażem należy uzyskać niezbędne zgody (w tym administracyjne). Jasna musi być także sytuacja prawna danej nieruchomości. Ze względu na złożoność inwestycji, warto zaufać tu profesjonalistom. 

Co jeszcze trzeba wiedzieć o stacjach ładowania pojazdów?

Stacje ładowania samochodów elektrycznych są bardzo różne. Stacje o mocy 3,7 kW i 7,4 kW wymagają posiadania jednofazowej instalacji o mocy odpowiednio 16 A i 32 A. W przypadku stacji o mocy 11 kW i 22 kW niezbędna będzie trójfazowa instalacja o mocy 16 A i 32 A. Dodatkowo w Polsce standardem jest stosowanie wtyczki elektrycznej typu 2. Ponadto stanowisko do ładowania auta elektrycznego można wyposażyć w dodatkowe akcesoria, w tym m.in.: wieszaki na kable czy też kosze na śmieci. W domach pasywnych łączy się stację z instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu do ładowania auta służy energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych. Aby zadbać o bezpieczeństwo i funkcjonalność stacji do ładowania auta elektrycznego, projekt i montaż systemu należy powierzyć profesjonaliście. Ważne jest przeprowadzenie całego procesu zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G. )

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl