Wszystko, co powinieneś wiedzieć o stacji ładowania pojazdów

W ostatnich latach rośnie popularność samochodów elektrycznych. Pozycjonowane są one jako bardziej oszczędne oraz przede wszystkim bardziej przyjazne naturze. Odgórne naciski na kierowanie się ekologią i korzystanie z odnawialnych źródeł energii sprawiają, że już niedługo posiadanie pojazdu elektrycznego może być standardem. Oczywiście auta te mają swoje liczne ograniczenia. Ich ładowanie odbywa się w specjalnych stacjach. W tym artykule przedstawimy kluczowe informacje dotyczące stacji ładowania pojazdów. 

Czym jest stacja ładowania pojazdów?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Jak sama nazwa wskazuje, to miejsce, które przeznaczone jest do zasilania w energię popularnych elektryków. Nowoczesne rozwiązania z tego sektora charakteryzują się zwiększoną mocą pracy nawet na poziomie do 22 kW, co przyspiesza proces ładowania auta. Korzystanie ze starych modeli przeznaczonych do podłączania do gniazda sieciowego jest nawet kilkukrotnie dłuższe i mniej efektywne. 

Wybierając stację ładowania pojazdów, warto zwrócić uwagę na takie parametry i właściwości, jak:

  • moc przyłączeniowa domowej instalacji;
  • rezerwa mocy;
  • przekrój przewodów zasilających rozdzielnie elektryczne;
  • maksymalna moc ładowania samochodu elektrycznego;
  • ilość faz;
  • możliwość podłączenia układu do posiadanej infrastruktury (np. gniazdka siłowe zlokalizowane w garażu lub bezpośrednio przy domu). 

Podstawowe rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych 

Obecnie można spotkać różne rodzaje stacji ładowania. Podstawowy podział wskazuje na te szybko ładujące zasilane prądem stałym (DC) oraz stanowiska wolno ładujące zasilane prądem zmiennym (AC). Jak sama nazwa wskazuje, naładowanie baterii na stanowisku AC będzie odpowiednio dłuższe. Z drugiej strony tego typu stacje dobrze sprawdzają się przy domu, gdzie mamy możliwość wielogodzinnego podłączenia auta do ładowania (np. podczas pracy, wyjścia na miasto czy też snu). Modele tego typu dobrze sprawdzają się nie tylko przy domu, ale stosowane również są przy restauracjach lub małych miejscach postojowych przy centrach handlowych i hotelach. 

Czy budowa przydomowej stacji ładowania jest skomplikowana?

Budowa przydomowej stacji ładowania samochodów elektrycznych nie należy do bardzo skomplikowanych. Skorzystanie z gotowych modułów sprawi, że już w kilka godzin uruchomisz swoją stację. Dodatkowo opłacalność jej eksploatacji można zwiększyć poprzez zasilanie jej prądem pozyskiwanym w ramach instalacji fotowoltaicznej lub przydomowej elektrowni wiatrowej. Wówczas będzie to jeszcze bardziej ekologiczne rozwiązanie. Zachęcamy do zapoznania się z różnymi możliwościami, przed inwestycją w stację ładowania do domu lub biura. 

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl