Audyt energetyczny domu pasywnego

Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na przeprowadzenie audytu energetycznego. Dzięki niemu można określić realne zapotrzebowanie nieruchomości na energię oraz wskazać obszary, które wymagają modernizacji. Wszystko po to, aby obniżyć koszty eksploatacji domu. Przeprowadzenie audytu jest niezwykle ważne w kontekście budownictwa pasywnego. Domy pasywne muszą spełniać rygorystyczne normy w obszarze rocznego zużycia energii elektrycznej i cieplnej.

Czym jest audyt energetyczny domu jednorodzinnego?

Audyt energetyczny to szereg pomiarów, które można przeprowadzić zarówno w odniesieniu do nowego domu, jak i modernizowanego obiektu. Przeprowadza się go po to, aby określić efektywność energetyczną nieruchomości. Za przeprowadzenie audytu powinien odpowiadać ekspert, który posiada niezbędne uprawnienia i przede wszystkim doświadczenie. Podczas prac weryfikuje różne aspekty związane z konstrukcją budynku oraz ewentualnymi ubytkami ciepła. Na tej podstawie przygotowuje raport. Wskazuje on na to, jakie jest realne zużycie energii w danym budynku oraz na obszary, gdzie można pokusić się o wykonanie prac modernizacyjnych, w tym m.in. wymianę stolarki okienno-drzwiowej czy też odnowienie izolacji termicznej. Wszystko po to, aby zredukować zapotrzebowanie nieruchomości na energię i doprowadzić do realnych oszczędności eksploatacyjnych. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla budynków energooszczędnych i pasywnych. 

Ile kosztuje wykonanie audytu energetycznego?

Koszt wykonania audytu energetycznego może zależeć od kilku czynników. Oczywiście pod uwagę brana jest wielkość danego budynku. Nie bez znaczenia są również technologie, które wykorzystano do jego postawienia. W zależności od specjalisty, koszy wykonania audytu domu jednorodzinnego może wahać się od 1000 do nawet 3000 złotych. Jako właściciel możesz zgromadzić niezbędną dokumentację, w tym m.in. rachunki za prąd, dzięki czemu audytor będzie miał ułatwione zadanie. Może to wpłynąć na zmniejszenie kosztu wykonania usługi, jednak nie jest to regułą. 

Jakie kryteria musi spełniać dom pasywny?

Aby dom został sklasyfikowany jako pasywny, musi spełniać określone kryteria w obszarze zapotrzebowania na energię elektryczną. Przyjmuje się, że roczne zapotrzebowanie nieruchomości nie może przekroczyć wskaźnika 15 kWh/m2 w przypadku energii cieplnej oraz 120 kWh/m2 w przypadku eksploatacji urządzeń elektrycznych. Aby osiągnąć te wskaźniki, należy korzystać z najwyższej jakości materiałów budowlanych i izolacyjnych oraz z nowoczesnych technologii, które gwarantują zmniejszone zużycie prądu. Nieocenionym wsparciem jest generowanie energii elektrycznej we własnym zakresie za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznych lub przydomowych elektrowni wiatrowych.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl