Wiatr to niewyczerpalne źródło energii. Nic więc dziwnego, że od dziesiątek lat wykorzystywany jest do generowania prądu. Rozwój tej technologii sprawił, że jest ona coraz bardziej dostępna dla klientów indywidualnych, w tym właścicieli domów jednorodzinnych. W ten sposób powstają przydomowe elektrownie wiatrowe, których celem jest dostarczanie prądu do gospodarstwa domowego. Przydomowa elektrownia wiatrowa składa się z kilku podstawowych elementów. W ich skład wchodzą m.in.: turbina wiatrowa, licznik, okablowanie oraz ewentualne akumulatory do przechowywania wygenerowanej energii.
Obiekt tego typu charakteryzuje się relatywnie niską mocą. Jest ona wystarczająca przede wszystkim do tego, aby pokryć zapotrzebowanie na prąd w danym gospodarstwie domowym. Najczęściej instalacje tego typu mają moc na poziomie 3-5 kW. Bardziej rozbudowane układy i elektrownie mogą generować nawet 10-50 kW. To ilość energii, która pozwala na oddawanie nadwyżek do sieci energetycznej. Dla jednego gospodarstwa (nawet rolnego) będzie za duża. Działanie przydomowej elektrowni wiatrowej polega na tym, że wiatr wprowadza śmigła wirnika w ruch. W ten sposób powstaje energia kinetyczna, która następnie jest konwertowana na energię elektryczną. Ta może być magazynowana lub bezpośrednio oddawana do ogólnej sieci energetycznej, a następnie pobierana przez gospodarstwo domowe. Cykl powtarza się w trybie ciągłym w sytuacji, gdy warunki atmosferyczne są sprzyjające. Dotyczy to m.in. określonej siły wiatru, która z jednej strony wprawi śmigła wirnika w ruch, a z drugiej nie będzie stwarzała zagrożenia dla pracy układu.
Przydomowe elektrownie wiatrowe mogą mieć różną konstrukcję. Ze względu na położenie osi obrotu wirnika dzieli się je na:
Standardowo elektrownie o mocy na poziomie 5 kW powinny pokryć całe zapotrzebowanie nieruchomości na energię elektryczną, w tym również zasilić układ przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz instalację centralnego ogrzewania.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl