Przydomowa elektrownia wiatrowa cieszy się rosnącym zainteresowaniem świadomych inwestorów, którzy chcą zadbać jednocześnie o swoje bezpieczeństwo energetyczne i środowisko naturalne. To również sposób na wykorzystanie energii wiatrowej na potrzeby gospodarstwa domowego. Instalacja tego typu tworzona jest z myślą o realnych potrzebach domu w zakresie zużycia prądu. Jednocześnie jest odpowiednio mniejsza od wiatraków stosowanych w skali przemysłowej. Ponadto wykonanie przydomowej elektrowni wiatrowej jest o wiele prostsze pod kątem wymaganych zgód administracyjnych. Elektrownie tego typu mają relatywnie niską moc, jednak starczają na pozyskiwanie dodatkowej energii elektrycznej, która wspiera zapotrzebowanie prądowe nieruchomości i redukuje koszty związane z poborem energii z sieci.
W skład domowej elektrowni wiatrowej wchodzi kilka podstawowych elementów. Oczywiście musi w niej znajdować się turbina wiatrowa, czyli popularny wiatrak. Niezbędny jest również akumulator, który będzie magazynował powstającą energię. Pozostałe elementy to licznik oraz okablowanie, które połączy poszczególne elementy instalacji z siecią domową.
Działanie domowej elektrowni wiatrowej jest bardzo proste. Wiatr porusza łopatami wirnika w turbinie wiatrowej. W ten sposób powstaje energia kinetyczna, która przekazywana jest do generatora. Generator elektrowni odpowiada za generowanie prądu, który następnie za pomocą falownika przekazywany jest do nieruchomości. To proste i bezpieczne dla środowiska naturalnego rozwiązanie.
Jak najbardziej tak. Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej to bardzo ciekawy wybór pod kątem budownictwa pasywnego. W ten sposób pozyskuje się cenną energię ze źródeł odnawialnych i jednocześnie redukuje zapotrzebowanie na prąd z sieci energetycznej. To niezwykle ważne w domach pasywnych, które muszą spełniać rygorystyczne normy w zakresie zużycia energii w przeliczeniu na m2 domu. Inwestycję w energię wiatrową warto skonsultować ze specjalistą, aby zbadać jej opłacalność oraz dopasować skalę rozbudowy instalacji do realnych potrzeb domowników. Bez dwóch zdań rozwiązanie to doskonale sprawdzi się w domach pasywnych i energooszczędnych.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl