Jak się ma pompa ciepła do budownictwa pasywnego ?

Budownictwo pasywne charakteryzuje się rygorystycznymi normami w zakresie zapotrzebowania budynku na energię cieplną i elektryczną. Niezwykle ważnym elementem wyposażenia nieruchomości jest zastosowane w niej źródło ciepła. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego pompa ciepła będzie dobrym wyborem do domu pasywnego oraz tego, czym kierować się przy jej zakupie. Zapraszamy do lektury. 

Zastosowanie pompy ciepła w domu pasywnym 

Kluczem do osiągnięcia standardów budownictwa pasywnego jest ograniczenie zapotrzebowanie budynku na energię cieplną i elektryczną. Osiąga się to m.in. poprzez odpowiedni dobór materiałów budowlanych oraz wykorzystywanie potencjały odnawialnych źródeł energii. Do tych ostatnich zaliczane są pompy ciepła, które do ogrzewania budynku wykorzystują energię cieplną zgromadzoną w środowisku naturalnym (w wodach gruntowych, powietrzu lub gruncie). Właśnie dlatego pompy ciepła są powszechnie stosowane w nowoczesnym i energooszczędnym budownictwie. W związku z tym nie należy zastanawiać się nad tym, czy to źródło ciepła sprawdzi się w domu pasywnym. Kluczowym pytaniem jest natomiast to, jaką pompę ciepła wybrać. 

Pompa ciepła do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej

Przy budynkach jednorodzinnych ważne jest źródło ciepła, które jednocześnie zasili centralne ogrzewanie i podgrzeje ciepłą wodę użytkową. Obie te funkcje można połączyć w ramach pompy ciepła, która będzie podgrzewała czynnik grzewczy w instalacji c.o. oraz wodę zgromadzoną w zbiorniku magazynującym c.w.u. Już na etapie projektowania budynku warto uwzględnić zakup odpowiedniego urządzenia oraz instalacji. Wszystko po to, aby zapewnić sobie wysoki komfort codziennego życia, zoptymalizować koszty budowy, uniknąć ewentualnych remontów oraz dostosować dom do standardów budownictwa pasywnego. 

Jaką pompę ciepła wybrać do domu pasywnego?

Aby zapewnić sobie komfort cieplny i bezpieczeństwo, należy dobrać źródło ciepła bezpośrednio do charakterystyki budynku. Pod uwagę bierze się realne zapotrzebowanie domu na energię cieplną. Oczywiście im większa nieruchomość i więcej domowników, tym większą mocą grzewczą i wydajnością powinno cechować się urządzenie. Co do zasady, odpowiednio dobrane parametry sprawią, że w domu pasywnym sprawdzą się: 

  • powietrzne pompy ciepła;
  • gruntowe pompy ciepła;
  • wodne pompy ciepła;
  • pompy ciepła typu woda/powietrze;
  • hybrydowe pompy ciepła. 

 

Ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb inwestora oraz jego budżetu. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z branżowym ekspertem, który trafnie oceni zapotrzebowanie budynku na energię cieplną oraz w obliczeniach uwzględni niezbędny bufor bezpieczeństwa. Standardem w domach jednorodzinnych są urządzenia o mocy na poziomie 5-6 kW.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl