Izolacja istniejących budynków

Aby zapobiec stratom energii w budynku trzeba pamiętać o czynnikach zwiększających zużycie energii cieplnej w budynku. Należą do nich:

wentylacja grawitacyjna, mostki termiczne, nie zaizolowane fundamenty i ściany piwnicy, nieszczelne okna. Powyższe czynniki mają największy wpływ na straty energii w budynku.


Jak zapobiec stratom energii w budynku?

Aby zapobiec stratom energii w budynku trzeba pamiętać o czynnikach zwiększających zużycie energii cieplnej w budynku. Należą do nich: wentylacja grawitacyjna, mostki termiczne, nie zaizolowane fundamenty i ściany piwnicy, nieszczelne okna. Powyższe czynniki mają największy wpływ na straty energii w budynku. Wentylację grawitacyjną należy zastąpić wentylacją mechaniczną. Najlepiej z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła. Mostki termiczne możemy zniwelować stosując ciągłość izolacji w całym budynku oraz stosowanie materiałów o dobrych właściwościach przewodności cieplnej. Montaż okien powinien odbywać się w płaszczyźnie termoizolacji – przynosi to większe korzyści cieplne. Ważne jest, aby prócz stosowania dobrych materiałów dbać o staranność i prawidłową technologię wykonania izolacji termicznej.

Czy stary budynek można skutecznie ocieplić?

Skuteczne ocieplanie starego budynku jest trudne, ale możliwe. Należy zwrócić szczególną uwagę na dokładność montażu izolacji, aby zniwelować występowanie mostków termicznych. Trzeba pamiętać o ciągłości izolacji, co jest szczególnie trudne w okolicy balkonów. Jednym z rozwiązań skutecznego ocieplenia tego obszaru jest zaizolowanie płyty balkonowej od strony spodniej i górnej. Należy pamiętać również o zaizolowaniu ścian fundamentowych, aby ciepło nie przenikało przez podłogę do gruntu. 


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl