Montaż okien w budynkach pasywnych

Najlepszym rozwiązaniem podczas montażu stolarki okiennej w domu pasywnym jest wysunięcie okna w izolację termiczną. Jest to kłopotliwe ze względu na utrudniony montaż okien. Należy stosować systemowe rozwiązania umożliwiające montowanie okien w płaszczyźnie termoizolacji. Są to najczęściej wzmacniane kotwy lub specjalne profile montowane do muru, których zadaniem jest utrzymanie okna w płaszczyźnie izolacji. Takie zamontowanie okna wraz z odpowiednim zaizolowaniem ościeży powoduje wykluczenie mostków termicznych pod warunkiem starannego montażu.

W jaki sposób należy wykonać montaż okien w przypadku budynku pasywnego?

Najlepszym rozwiązaniem podczas montażu stolarki okiennej w domu pasywnym jest wysunięcie okna w izolację termiczną. Jest to kłopotliwe ze względu na utrudniony montaż okien. Należy stosować systemowe rozwiązania umożliwiające montowanie okien w płaszczyźnie termoizolacji. Są to najczęściej wzmacniane kotwy lub specjalne profile montowane do muru, których zadaniem jest utrzymanie okna w płaszczyźnie izolacji. Takie zamontowanie okna wraz z odpowiednim zaizolowaniem ościeży powoduje wykluczenie mostków termicznych pod warunkiem starannego montażu. Przy samym montażu okien należy zastosować specjalne taśmy uszczelniające, które montuje się zarówno w przygotowany otwór okienny przed montażem okna oraz na ramie okiennej. Po obsadzeniu okna obie taśmy łączy się w celu zniwelowania mostków termicznych.

Jakie wybrać profile w przypadku okien do domów pasywnych i energooszczędnych ?

Ramy okienne w budynkach pasywnych powinny być wykonane z tworzyw sztucznych, stali nierdzewnej lub drewna. Niedopuszczalne jest montowanie okien w ramach aluminiowych tzw. pvc, gdyż materiał ten ma wysoką przewodność cieplną, co powoduje znaczne pogorszenie parametrów izolacyjnych okna. W oknach pasywnych używa się trzech uszczelek ramy okiennej (w oknach zwykłych są to dwie uszczelki). Stosowanie takiego rozwiązania znacznie poprawia szczelność okien w domu pasywnym. W przypadku drewnianych ram okiennych większą izolacyjność uzyskuje się dzięki zastosowaniu przekładki z poliuretanu, korka lub innego materiału o dobrych parametrach izolacyjnych. Materiał ten umieszczony jest pomiędzy elementami drewnianymi i nie jest widoczny od zewnątrz. Okna z profili PCV zwiększoną izolacyjność uzyskują dzięki wprowadzeniu dodatkowych komór powietrznych, bądź też poprzez wypełnienie profili pianką poliuretanową.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl