rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Czym jest budownictwo energooszczędne?

image

Szykując się do budowy domu, warto poddać analizie dostępne na rynku rozwiązania. Jednym z nich jest budownictwo energooszczędne. Na znaczeniu zyskuje zwłaszcza w ostatnich latach, gdy wzrasta świadomość społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska, a także dochodzi do znacznych wahań na rynku energetycznym. Odpowiedzią na te wyzwania może być właśnie budowa domu w tym modelu. Na czym to polega?

 

Budownictwo energooszczędne - prosta definicja

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, czym właściwie jest dom energooszczędny. Jak sama nazwa wskazuje, jest on zbudowany w ten sposób, aby jego zapotrzebowanie na energię pierwotną było możliwie jak najmniejsze. Przy klasyfikacji tego typu budynku wykorzystuje się standard NF40. Według niego, dany dom musi mieć zużycie energii użytkowej nieprzekraczające 40 kWh na m2 w skali roku. Energia ta wykorzystywana jest m.in. do ogrzewania i wentylacji budynku, podgrzewania ciepłej wody użytkowej, czy też zasilania urządzeń.  Wskaźnik ten można osiągnąć m.in. poprzez inwestycję w odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę i pompę ciepła. Przy budownictwie energooszczędnym współczynnik przenikania ciepła jest na niskim poziomie. Ponadto maksymalnie wykorzystywana jest energia cieplna ze słońca. W tym celu instaluje się kolektor słoneczny, czy też tworzy duże przeszklenia, dzięki którym światło słoneczne może doświetlać i ogrzewać wnętrze budynku. W ten sposób maleje zapotrzebowanie energetyczne. 


 

 

Czym charakteryzuje się energooszczędny dom?

Domy klasyfikowane jako energooszczędne posiadają odpowiednią charakterystykę. Przede wszystkim są szczelne, przez co dochodzi w nich do małych strat ciepła. Nie bez znaczenia jest aspekt izolacyjny. Im lepsza izolacja termiczna i w zakresie wilgoci, tym lepiej. Ponadto podczas budowy wykorzystuje się innowacyjne materiały budowlane o lepszych parametrach w zakresie energooszczędności i wytrzymałości eksploatacyjnej. Dzięki temu koszty użytkowania danego budynku są niższe i szybko pokrywają różnicę, która wynika ze zwiększonych kosztów zakupu surowców i materiałów. W celu uzyskania wysokiej energooszczędności, inwestuje się w odnawialne źródła energii oraz nową technologię zgodną z ekologią. To m.in. systemy smart home, fotowoltaika, pompy ciepła, czy też przydomowe oczyszczalnie ścieków. 

 

Czym dom pasywny i energooszczędny to jedno i to samo?

I tak i nie. Wszystko dlatego, ze dom pasywny to specjalny rodzaj domu energooszczędnego. Aby budynek został sklasyfikowany jako pasywny, to jego zużycie energii nie może przekraczać 15 kWh na m2 w skali roku. Wówczas mamy do czynienia z budownictwem pasywnym. Jeżeli wskaźnik ten oscyluje między 15 kWh a 40 kWh, to wówczas jest to po prostu budownictwo energooszczędne.

 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.plKONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź

Na czym polega budownictwo pasywne?
Pasywna Rewolucja: Jak nowoczesne budownictwo zmienia nasze życie