Zapotrzebowanie na energię - klasyfikacja budynków

Podział budynków na klasy energetyczne dokonuje się w oparciu o zapotrzebowanie energii odniesione do metra kwadratowego powierzchni domu, czyli na podstawie wartości wskaźnika

Podział domów ze względu na charakterystykę energetyczną

Dom tradycyjny

Budynek najczęściej niedostatecznie ocieplony z konwencjonalnym systemem grzewczym. Zapotrzebowanie na energię to ok. 120 kWh/m² w ciągu roku.

 

Dom energooszczędny

Budynek, w którym na eksploatację wystarcza niewielka ilość energii, a ich użytkownicy mają równocześnie zapewnione komfortowe warunki. W przypadku domów jednorodzinnych najwięcej ciepła zużywa się na ogrzewanie, a w następnej kolejności na podgrzewanie wody, oświetlenie, sprzęt RTV i AGD. Dzięki energooszczędnemu ociepleniu, straty energetyczne okazują się tak małe, że do ogrzewania domu może wystarczyć niewielki kocioł i mniejsza ilość grzejników. Roczne zapotrzebowanie na energię oscyluje w granicy 15-70 kWh/m².

 

Dom pasywny

Budynek, w którym zminimalizowano straty ciepła i nie zachodzi potrzeba instalacji tradycyjnego ogrzewania, zaś ciepło pochodzi z pasywnych źródeł energii (urządzenia gospodarstwa domowego, ciepło odzyskiwane z powietrza, duże nasłonecznienie, naturalne ciepło człowieka). Maksymalne zapotrzebowanie na energie jest 15 kWh/m² w ciągu roku.

 

Dom zeroenergetyczny

Budynek ze zintegrowanym systemem ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji i podgrzewania wody użytkowej. Ściany i dach są odpowiednio izolowane, nie ma mostków termicznych, wszystkie detale wykonane są z dużą starannością. Wentylację zapewnia kombinacja nagrzewania i klimatyzacji, działających w jednym systemie kanałów i zapewniających 24-krotną wymianę powietrza w ciągu doby w całym budynku. Powoduje to, że klasyczne wietrzenie poprzez otwieranie okien staje się zbędne. Zbędne są też kanały i kominy wentylacyjne. Cały system wykorzystuje energię słoneczną, buforową termikę ziemi (energia geotermalna) oraz ciepło pasywne. Roczne zapotrzebowanie na energię jest bliskie

 Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnikiOpracowanie redakcja (A.J)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji