Cała prawda o płytach fundamentowych

Jednym z wyzwań przy budowie domu jednorodzinnego jest wybranie odpowiednich fundamentów. Wszystko po to, aby zapewnić stabilne podłoże dla budynku oraz zadbać o jego bezpieczną i komfortową eksploatację. Wśród polecanych w ostatnich latach rozwiązań znajdują się m.in. płyty fundamentowe. Zapraszamy do zapoznania się z ich charakterystyką oraz potencjałem zastosowania w nowoczesnym i energooszczędnym budownictwie. 

Płyta fundamentowa — czym jest?

Płyta fundamentowa powstaje z betonu i może stanowić podstawę dla nieruchomości. Obecnie płyty fundamentowe stanowią alternatywę dla tradycyjnych systemów budowy fundamentów. W ostatnich latach materiał ten cieszy się rosnącą popularnością, ponieważ pozwala na skrócenie czasu budowy przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Podstawowym zadaniem płyty fundamentowej jest utrzymanie ciężaru całej konstrukcji budynku i jednoczesne zapewnienie mu stabilizacji na wypadek trudnych warunków atmosferycznych, w tym m.in. silnych wiatrów czy też trzęsień ziemi. Zastosowanie gotowej płyty betonowej pozwala na skrócenie czasu robót ziemnych i budowy podłogi bezpośrednio na gruncie. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie pozwalają na poprowadzenie w nich instalacji ogrzewania podłogowego, dzięki czemu płyty fundamentowe z powodzeniem mogą być stosowane w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

Budowa płyty fundamentowej

Aby zadbać o pożądane parametry płyty fundamentowej, wykonuje się ją z kilku wzajemnie uzupełniających się warstw. Podstawowe z nich to m.in.:

  • podbudowa (wykonana ze żwiru lub piasku, jej zadaniem jest wyrównanie terenu i zapewnienie nośności gruntu);
  • izolacja termiczna (zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią oraz utratą ciepła);
  • zbrojenie (warstwa z siatki zbrojeniowej lub prętów stalowych, która wzmacnia konstrukcję płyty);
  • beton (wysokiej jakości beton stanowiący płytę fundamentową);
  • izolacja przeciwwilgociowa (zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi i wilgocią z gruntu).

Poszczególne warstwy izolacyjne mogą powstawać z różnych materiałów. Warto zapoznać się z ich właściwościami i przeznaczeniem, aby dokonać właściwego wyboru. W przypadku wątpliwości rekomendowany jest kontakt z ekspertem branżowym.

Gdzie stosuje się płyty fundamentowe?

Ze względu na swoje właściwości, płyty fundamentowe z powodzeniem stosowane są przy wielu budynkach jednorodzinnych i nie tylko. Szczególną popularnością cieszą się w przypadku gruntów o słabej nośności. Wszystko dlatego, że płyty zapewniają stabilne podłoże, nie odkształcają się oraz równomiernie rozkładają siły na całej swojej powierzchni. To dodatkowe zabezpieczenie dla nieruchomości. Pod tym względem płyty fundamentowe stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych fundamentów. Warto rozważyć wykorzystanie ich w planowanej inwestycji.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami dotyczącymi m.in.: stropu na belkach stalowych, konstrukcji dachu czy też instalacji odgromowej.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja [Ł.G].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.